Prawo w ochronie zdrowia Esculap.com - kliknij tutaj, by przejść na stronę główną

Porady ekspertów

Jednoosobowa działalność gospodarcza – najbardziej ryzykowna forma prowadzenia firmy medycznej

Jednoosobowa działalność gospodarcza – najbardziej ryzykowna forma prowadzenia firmy medycznej

"W Polsce możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej, w tym medycznej, w kilku formach organizacyjno-prawnych. Do najpopularniejszych należą: jednoosobowa działalność gospodarcza (dalej JDG) oraz spółki: cywilna, osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna)" - informuje doradca podatkowy Łukasz Chmielecki.

Niepożądane zdarzenia medyczne

Niepożądane zdarzenia medyczne

"Medycyna ciągle jest sztuką, co oznacza, że nawet przy największej staranności i najbardziej zaawansowanej technice medycznej nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji leczenia" - mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Czernicki, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie.

Szczepienia ochronne: jak rozmawiać z  rodzicami

Szczepienia ochronne: jak rozmawiać z rodzicami

Pediatrzy i lekarze rodzinni coraz częściej spotykają się z obawami albo niechęcią rodziców wobec szczepień. Od ich reakcji i umiejętności poprowadzenia rozmowy zależy, czy dziecko opuści gabinet zaszczepione,

Biegłym być albo nie być

Biegłym być albo nie być

Lekarzy biegłych sądowych jest za mało w stosunku do liczby spraw do zbadania. Skutki odczuwają strony postępowania sądowego - na sporządzenie opinii przez biegłego czeka się bardzo długo.

Ubezpieczenie a roszczenie

Ubezpieczenie a roszczenie

"Wykonywanie zawodu lekarza lub szerzej - udzielanie świadczeń zdrowotnych, w Polsce staje się coraz bardziej niebezpieczne. Znacząco przyczynił się do tego wyrok sądu w sprawie pacjentki Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie..." - mówi Andrzej Sawoni, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.