Prawo w praktyce
Leki sieroce, tj. leki dla pacjentów z chorobami rzadkimi, muszą wchodzić do refundacji szybciej niż leki na choroby powszechne – podkreślają eksperci. Aby tak się stało, należy wprowadzić dla nich tzw. krótką ścieżkę refundacyjną – oceniają.
17.10.2024
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zmiany mają polegać na rozszerzeniu katalogu zawodów medycznych mogących sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami.
15.10.2024
Dalsze postępowanie wobec pacjenta ma wynikać z oceny jego funkcjonowania przed, w trakcie i po zakończeniu rehabilitacji leczniczej, opartej o obiektywne skale medyczne i narzędzia pomiarowe – zakłada to projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia przekazany w poniedziałek do uzgodnień.
01.10.2024
NFZ będzie mógł zawrzeć umowy ze świadczeniodawcami poza trybem konkursowym, jeśli w związku z klęską żywiołową pacjenci będą mieli ograniczony dostęp do świadczeń – zakłada projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi.
25.09.2024
We wtorek Ministerstwo Zdrowia wydało nowe obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. W wykazie znalazło się 241 pozycji.
18.09.2024
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył do Sejmu petycję w sprawie podjęcia działań, które mają doprowadzić do zmiany ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
12.09.2024
W opublikowanej w środę rozmowie ministra zdrowia podała przyczyny odwołania krajowego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa Krzysztofa Czajkowskiego.
11.09.2024
1
Zasady oceny technologii medycznych, które wykorzystuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zostaną dostosowane do unijnych wytycznych - wynika z założeń projektu nowelizacji przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
10.09.2024
- 1
- 2