Prawo w praktyce
Niedyskretny dr Google
Amerykańskie media ujawniły, że koncern bez informowania o tym zbiera dane pacjentów leczonych w ramach największego katolickiego systemu opieki zdrowotnej na świecie.
Największy kanadyjski pozew zbiorowy za glifosat
Pół miliarda dolarów domaga się kancelaria prawna Diamond and Diamond z Toronto od producenta środka chwastobójczego Roundup w imieniu ponad 60 osób.
Litewskie Ministerstwo Zdrowia umożliwi zakup leków na receptę w Internecie
Ministerstwo Zdrowia na Litwie zaprezentowało nową funkcjonalność w ramach systemu "e-zdrowie". Dotyczy ona możliwości zakupu leków na receptę przez Internet.
Lekarka ma prawo zmienić płeć nieletniego syna
Amerykański sąd w Teksasie orzekł przeciw ojcu przeciwnemu terapii hormonalnej „zmiany płci” nieletniego syna. Matka chłopca, pediatra uważa, że czuje się on dziewczynką.
Wzrasta liczba pozwów ws. glifosatu
Liczba pozwów przeciwko firmie Bayer w USA w związku ze stosowaniem środków chwastobójczych z glifosatem wzrosła z 18,4 tys. w lipcu do 42,7 tys. obecnie.
Aborcja już legalna w Irlandii Północnej
Konserwatyści nie zdołali zablokować ujednolicenia prawa aborcyjnego Irlandii Północnej z tym obowiązującym w pozostałych krajach Zjednoczonego Królestwa.
Pierwszy kraj na świecie zakazuje reklam słodzonych napojów
Singapur ma być pierwszym krajem na świecie, który zakaże reklam niezdrowych napojów o wysokiej zawartości cukru. Nowe prawo ma wejść w życie już w przyszłym roku.
Osiem lat więzienia za 766 recept
W ciągu czterech lat amerykański dentysta wypisał bez wskazań medycznych 766 recept na blisko 40 tys. tabletek opioidów za co został skazany na ponad osiem lat więzienia.
8 mld dolarów odszkodowania za ginekomastię
8 mld dolarów odszkodowania ma zapłacić koncern Johnson & Johnson 26-letniemu Nicholasowi Murrayowi, któremu po zażyciu leku o nazwie Risperdal urosły piersi.
Lekarz pozywa klinikę leczenia niepłodności
Dr Bryce Cleary, dawca spermy z USA pozywa klinikę leczenia niepłodności, po tym jak dowiedział się, że jest ojcem co najmniej siedemnaściorga dzieci – informuje Sky News.
Przełomowa decyzja włoskiego sądu konstytucyjnego
Ułatwianie samobójstwa nieuleczalnie chorym utrzymywanym przy życiu środkami medycznymi i cierpiącym fizycznie i psychicznie nie podlega karze – brzmi orzeczenie.
Francuzi mówią „nie!” in vitro dla lesbijek
Kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestowało w Paryżu przeciwko planowanemu rozszerzeniu prawa do m.in zapłodnienia in vitro na związki lesbijskie i kobiety niebędące w związkach.
Więzienie za publikację wyników badań naukowych
Na piętnaście miesięcy więzienia skazano tureckiego naukowca po publikacji wyników badań wykazujących związek zanieczyszczenia środowiska z zachorowaniami na raka.
Nielegalnie testy leków na choroby neurodegeneracyjne
Nielegalna klinika działała w salach klasztornych wynajętych od zakonu benedyktynów w miejscowości Saint-Benoît w zachodniej Francji. Uczestnikami eksperymentów byli…
Servier przed sądem za śmiercionośny lek
Rusza proces w sprawie firmy Servier, która miała ukrywać informacje o niepożądanych działaniach leku Mediator. Mógł on doprowadzić do nawet 2 tys. zgonów.
Finał procesu ws. eutanazji pacjentki z demencją
Sąd w Hadze uniewinnił holenderską lekarkę, która dokonała eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na demencję. Zmarła pacjentka protestowała w trakcie zabiegu.
Farmaceutyczni potentaci chcą ogłosić bankructwo
Właściciele koncernu Purdue Pharma chcą zakończyć tysiące wytoczonych im procesów. Oferują ugodę o wartości 11,5 mld dolarów na pokrycie skutków kryzysu opioidowego.
Proces o eutanazję. Chora stawiała opór?
Emerytowana lekarka stanęła przed sądem w Holandii w związku z wątpliwościami dotyczącymi eutanazji, jaką w 2016 r. przeprowadziła na pacjentce cierpiącej na chorobę Alzheimera – informuje BBC.
Odszkodowanie za kryzys opioidowy gigantyczne, ale poniżej oczekiwań
Koncern Johnson & Johnson musi zapłacić 572 mln dolarów kary za „napędzanie kryzysu opioidowego”. Grzywna jest mniejsza, niż oczekiwali inwestorzy.
Analiza przypadków – część trzecia
Czasem jednak wyroki sądowe potrafią zaskoczyć.
Jak się pieczętować?
Jeśli właściciel pieczątki ma taką wolę, może na niej umieścić tytuł i stopień naukowy, numer telefonu i adres.
Po śmierci lekarza
Ustawa umożliwia ustanowienie zarządcy sukcesyjnego.
Pod koniec listopada część polityków niemieckiej koalicji rządzącej – CDU/CSU – zaapelowała o bezwzględny zakaz reklamy wyrobów tytoniowych.