Prawo w praktyce
Z powodu wakatów coraz dłużej trzeba czekać na wydanie orzeczeń i przyznanie świadczeń ZUS. Rządowy projekt nowelizacji przepisów ma to zmienić - donosi wtorkowa „Rzeczpospolita”.
Projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nazywany też „Lex Szarlatan”, może całkowicie przekształcić rynek usług zdrowotnych, suplementów i tzw. terapii alternatywnych w Polsce. Zakłada m.in. zakaz promowania „uzdrowień” bez podstaw naukowych, obowiązek informowania o braku kwalifikacji medycznych oraz możliwość nakładania kar do 2 mln zł i blokowania treści w sieci przez Rzecznika Praw Pacjenta. O tym jakie konkretne zmiany to oznacza mówi mec. Karolina Pilawska.
08.07.2025
5
Maksymalnie 15 minut będzie na przyjęcie pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy od zespołu ratownictwa medycznego - zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia przekazany w piątek do konsultacji.
Kolejnych dziewięciu lekarzy zostało uznanych za winnych rozpowszechniania poglądów antyzdrowotnych – poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka prasowa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Maria Kaczorowska. Ich sprawy rozpatrywał w piątek Okręgowy Sąd Lekarski w Poznaniu.
Elastyczne przekształcanie oddziałów i łączenie szpitali przez samorządy zakłada projekt reformy szpitalnictwa przyjęty we wtorek przez rząd - podało Ministerstwo Zdrowia. MZ zrezygnowało z usunięcia przepisów o wykonywaniu zawodu w trybie uproszczonym przez lekarzy spoza UE.
Ginekolożka Gizela Jagielska zrezygnowała z funkcji zastępcy dyrektora ds. medycznych szpitala w Oleśnicy. Poinformowała, że jej decyzja nie miała związku z toczącym się śledztwem w sprawie aborcji w tej placówce. Podkreśliła, że nadal w niej pracuje.
Okręgowy Sąd Lekarski w Poznaniu uznał w piątek siedmioro lekarzy za winnych antyzdrowotnego działania podczas pandemii COVID-19. To pierwsze w kraju orzeczenia w tego typu sprawach. Czterech medyków ukarano naganą, jednego upomnieniem, a w dwóch przypadkach mniejszej wagi umorzono karę.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek lekarza chirurga ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jest on podejrzewany jest o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za wykonywane operacje bariatryczne refundowane przez NFZ – poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.