W praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych borykających się z coraz większym niedoborem lekarzy i pielęgniarek, pojawiają się pytania, czy czynności do tej pory zwyczajowo wykonywane przez lekarzy, mogą być wykonywane przez pielęgniarki.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Mając na uwadze liczne zmiany prawne wprowadzone w ostatnim czasie w ratownictwie medycznym, pojawia się niezwykle ważkie zagadnienie podstaw prawnych do świadczeń na rzecz podmiotów wykonujących zadania ratownicze w stanach nagłych, wykraczające poza kontrakt z NFZ...
W praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych posiadających umowę z NFZ pojawia się wielokrotnie wątpliwość formalno-prawna, czy podmiot może obciążyć pacjenta za procedurę inną niż ta, która jest refundowana przez NFZ, zgodnie z warunkami kontraktu, np. w zakresie nowszego rozwiązania materiałowego?
W związku z tym, iż w dniu 24 listopada 2017 r. weszło w życie rozporządzenie MZ z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, warto zwrócić uwagę na najważniejsze zmiany wprowadzone tym aktem oraz powtórzyć podstawowe zasady gospodarowania odpadami.