Prawo w praktyce
Pracownikom medycznym grożą kary, w tym utrata prawa wykonywania zawodu, za szerzenie fałszywych twierdzeń antyszczepionkowców – poinformowały miejscowe media.
30.03.2021
6
Australijka Kathleen Folbigg, skazana na trzydzieści lat więzienia za zabicie w ciągu dziesięciu lat czworga swych dzieci, dzięki postępowi w genetyce może wyjść na wolność.
29.03.2021
Do zwalczania epidemii znów, podobnie jak przed rokiem, kierowane są matki świeżo po połogu i medycy przewlekle chorzy – donosi „Rzeczpospolita”.
Od połowy marca – na mocy ministerialnego rozporządzenia – zmieniono zasady korzystania z teleporad udzielanych w ramach POZ. Teraz to pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z tej formy kontaktu z lekarzem, a w przypadku podejrzenia nowotworu czy pogorszenia stanu chorego przewlekle zdalna konsultacja w ogóle nie będzie możliwa. Czy taka regulacja – podyktowana, jak poinformowano, skargami samych pacjentów – faktycznie była potrzebna? Zdaniem lekarzy oraz ekspertów – z którymi rozmawiał portal Esculap – absolutnie nie.
22.03.2021
2
Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się zatrudnianiu lekarzy spoza UE na uproszczonych zasadach. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że medycy mają odpowiednie kwalifikacje.
19.03.2021
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
17.03.2021
2
Naczelna Izba Lekarska zbierze dane od lekarzy, którzy nie mogą realizować specjalizacji w ramach wolontariatu i mają kłopot z przekształceniem umów nieodpłatnych w odpłatne. Informacje trafią do Ministerstwa Zdrowia.
09.03.2021
Przepisy dot. licencjonowania lekarzy mają zostać zmienione, tak aby podczas szkolenia adepci medycyny zdobywali wiedzę nt. nadużywania jej w okresie narodowego socjalizmu. Poinformował o tym komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein.
09.03.2021
1