Prawo w praktyce
W ubiegłym roku do prokuratur wpłynęło ponad 5 tys. zawiadomień o błędach medycznych. Około 140 zakończyło się przygotowaniem aktu oskarżenia. Błędy dotyczyły głównie spraw związanych z położnictwem i ginekologią.
Zapadły kolejne ważne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, w których dokonano interpretacji przepisów ustawy tzw. „apteki dla aptekarza”. Wyroki te powinny zatrzymać proces masowego wykupywania polskich aptek przez zagraniczne sieci apteczne.
15.05.2023
Będzie nowa regulacja o jakości w opiece zdrowotnej, koncentrująca się na tym zagadnieniu; Fundusz Kompensacyjny powstanie w efekcie noweli ustawy o rzeczniku pacjentów, a kwestią no-fault zajmie się specjalny zespół.
14 kwietnia Sejm odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Do przyjęcia dokumentu zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jako jednego z najważniejszych w jego kadencji zabrakło jednego głosu
14.04.2023
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych przewiduje, iż logopeda będzie mógł wykonywać czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, działalności gospodarczej i w końcu jako podmiot leczniczy
13.04.2023
Sąd Okręgowy w Szczecinie przyznał lekarzom rację w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe według preferencyjnej stawki. Wyrok jest przełomowy oraz zmierza w kierunku ukształtowania jednolitej linii orzeczniczej.
06.04.2023
W maju Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie obowiązku poddawania się szczepieniom ochronnym. Kobieta, która skierowała tę sprawę do Trybunału, chce uznania przepisów o obowiązkowych szczepieniach za niekonstytucyjne.
03.04.2023
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Ustawa ma na celu zapewnienie ochrony uczestnikom badań klinicznych.
23.03.2023