Prawo w praktyce
Od połowy marca – na mocy ministerialnego rozporządzenia – zmieniono zasady korzystania z teleporad udzielanych w ramach POZ. Teraz to pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z tej formy kontaktu z lekarzem, a w przypadku podejrzenia nowotworu czy pogorszenia stanu chorego przewlekle zdalna konsultacja w ogóle nie będzie możliwa. Czy taka regulacja – podyktowana, jak poinformowano, skargami samych pacjentów – faktycznie była potrzebna? Zdaniem lekarzy oraz ekspertów – z którymi rozmawiał portal Esculap – absolutnie nie.
22.03.2021
2
Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się zatrudnianiu lekarzy spoza UE na uproszczonych zasadach. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że medycy mają odpowiednie kwalifikacje.
19.03.2021
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
17.03.2021
2
Naczelna Izba Lekarska zbierze dane od lekarzy, którzy nie mogą realizować specjalizacji w ramach wolontariatu i mają kłopot z przekształceniem umów nieodpłatnych w odpłatne. Informacje trafią do Ministerstwa Zdrowia.
09.03.2021
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny być uznane za świadczenie zdrowotne – uważają lekarze. O rozszerzenie jego definicji apeluje Naczelna Rada Lekarska (NRL).
01.03.2021
6
Podlegający Ministerstwu Zdrowia ośrodek w Gostyninie, gdzie izolowane są osoby uznane za zagrożenie, przestał przyjmować pacjentów. Powodem są przepełnienie i...
26.02.2021
5
„Wypłaty za komplikacje po szczepieniu mają być szybkie. Te za śmierć tylko na drodze sądowej” – deklaruje w wywiadzie rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
25.02.2021
Pediatra z Krakowa prof. Mikołaj Spodaryk wygrał w sądzie sprawę, którą wytoczył TVP – będzie musiała wpłacić 10 tys. zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wyrok nie jest prawomocny – donosi portal Oko.press.
25.02.2021
9