Prawo w praktyce
Ponowne przekazanie danych wymaganych do wpisu do rejestru. Ustawodawca wymaga, aby dane te zostały przekazane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 10 czerwca 2023 roku
Minister zdrowia zatwierdził jeden z trzech wariantów do realizacji tegorocznych podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.
07.06.2023
Ratownicy medyczni będą mogli samodzielnie przeprowadzać intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających czy cewnikowanie pęcherza moczowego. Projekt tego rozporządzenia trafił do komisji prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji
07.06.2023
Ministerstwo Zdrowia określi zakres porad naukowych udzielanych przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wysokość opłat za te porady oraz wzór wniosku w tej sprawie.
30.05.2023
W ubiegłym roku do prokuratur wpłynęło ponad 5 tys. zawiadomień o błędach medycznych. Około 140 zakończyło się przygotowaniem aktu oskarżenia. Błędy dotyczyły głównie spraw związanych z położnictwem i ginekologią.
Zapadły kolejne ważne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, w których dokonano interpretacji przepisów ustawy tzw. „apteki dla aptekarza”. Wyroki te powinny zatrzymać proces masowego wykupywania polskich aptek przez zagraniczne sieci apteczne.
15.05.2023
Będzie nowa regulacja o jakości w opiece zdrowotnej, koncentrująca się na tym zagadnieniu; Fundusz Kompensacyjny powstanie w efekcie noweli ustawy o rzeczniku pacjentów, a kwestią no-fault zajmie się specjalny zespół.
14 kwietnia Sejm odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Do przyjęcia dokumentu zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jako jednego z najważniejszych w jego kadencji zabrakło jednego głosu
14.04.2023