Prawo w praktyce
Nowelizacją prawa farmaceutycznego, która m.in. wprowadza przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszące się do nadzoru nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi, zajmie się podkomisja – zdecydowali posłowie sejmowej komisji zdrowia.
13.04.2018
Szykują poważne zmiany w przepisach dotyczących stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów mających miejsce poza szpitalem. Jedna z najważniejszych to możliwość ustanowienia w każdym województwie instytucji koronera.
Odmowa przyjęcia w gabinecie okulistycznym niewidomej z psem przewodnikiem naruszyła jej dobra osobiste - nie miał wątpliwości krakowski sąd odwoławczy, który utrzymał wyrok nakazujący lekarzowi zapłatę pacjentce zadośćuczynienia.
Polska może stracić autonomię w decydowaniu o odpłatności za leki. Komisja Europejska chce wspólnej analizy klinicznej dla wszystkich krajów UE.
20.03.2018
Inspekcja farmaceutyczna nie powinna stosować branżowego przepisu antykoncentracyjnego wobec przedsiębiorców już po wydaniu zezwolenia na prowadzenie działalności. Wynika tak z najnowszego wyroku NSA.
05.03.2018
O wprowadzeniu zakazu reklamy leków i suplementów mówi się co najmniej od kilkunastu miesięcy. W MZ wielu urzędników najchętniej wprowadziłoby całkowity zakaz reklamy. Teraz temat ożył, jako że do resortu zdrowia trafiła w tej sprawie petycja.
27.02.2018
Ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych objęci są m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, nad którą pracuje obecnie Sejm, rozszerzyć ma ją na dyspozytorów, wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego oraz pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych.
30.01.2018
Ratownik medyczny nie może podjąć interwencji wobec dziecka bez zgody jego opiekuna. To powoduje, że nie ma podstaw prawnych do działania, gdy np. dochodzi do wypadku w szkole – uważa rzecznik praw dziecka. Resort zdrowia nie wyklucza doprecyzowania przepisów.
26.01.2018
2